Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler 2020
Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan küçük ve şirin bir tatil beldesidir. Son yıllarda oldukça merak edilen bu huzurlu belde kendine has olarak eski çağlardan beri Ege’nin incisi olarak tabir edilmektedir.

Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler 2020

Son zamanlarda Alaçatı rüzgar sörfü tutkunlarının gözde adresi olan Alaçatı butik otelleri ile turizm merkezi olarak sayılıyor. Alaçatı’ya gelip de meşhur yemeklerini yiyip gezilecek yerlerini görmeden gitmek olmaz. Alaçatı’nın her yerini keşfetmeye hazırsanız bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız…

Alaçatı tatilini uzun tutan kişiler, genellikle Ege bölgesini baştan sona keşfetmek ister. Diğer bölgelere oranla Ege bölgesinin kendisine özgü doğa harikaları, doğal lezzetleri ve farklı eğlence yapısının bulunması, bu bölgeye olan ilginin giderek artmasına neden olmakta. Alaçatı Görülmesi Gereken Yerler üzerine hazırladığımız yazı dışında sitemiz cesmebook.com‘u inceleyerek Çeşme Gezilecek Yerler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

1-Ayayorgi Koyu

Alaçatı’nın meşhur havasına nazaran alçakta korunmayı başarmış olan Çeşme Ayayorgi koyu sert esen rüzgarlara adeta meydan okuyan ender koylardan birisidir ve Çeşme’nin meşhur rüzgar almayan önemli bir yeridir.

Birçok beach club’ın burada yer aldığı muhteşem koyun suyu da bölgedeki diğer koylardan farklı olarak oldukça ılık ve berraktır. Akıllara durgunluk verecek cinsten görünüşe sahip suyu ve manzarasıyla hafif rüzgarlar eşliğinde uzanabilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Cam mavisi rengindeki berrak suda yüzmenin tadını her zaman diliminde doyasıya tadabilir; 17:00’den sonra DJ’ler eşliğinde mekanlarda gerçekleşen “Happy Hour” etkinliklerine katılabilirsiniz.

2- Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı yılın çoğunluğu itibariyle rüzgar alan bir bölgededir. Bu yüzden beldenin çoğu yerinde uzanan kimi eski kimi yeni inşa edilmiş pek çok yel değirmeni görmeniz mümkündür. Alaçatı‘ya giderken sizleri ilk olarak rüzgar gülleri karşılamaktadır.

Alaçatı Tarihi yel değirmenleri döneminin önemli yapıtlardan biri olarak hatırlanmaktadır ve Alaçatı Belediyesi tarafından tarihi yel değirmenlerin restorasyon çalışmaları yapılmıştır.
Alaçatı’nın simgelerinden olan tarihi Alaçatı yel değirmenlerini tatilinizde bir gün de olsa mutlaka görmelisiniz. Tarihi yel değirmenlerinin bir kısmı restoran ve kafe olarak hizmete açılmış bulunmaktadır. Bu yel değirmenleri adeta Alaçatı’nın havasıyla bütünleşmiş ve gün batımını izlemeniz için muhteşem bir ortama olanak sağlamıştır. Eğer Alaçatı’ya düşerse 12 sütunlu yel değirmenlerini ya da tepede konumlanmış eski yel değirmenlerini gördüğünüzde kendinizi hayal dünyasında hissedebilirsiniz.

3- Alaçatı DelikliKoy

Alaçatı’nın saklı cennetlerinden biri olarak bilinen Alaçatı Delikli koy, masmavi deniziyle birlikte bembeyaz taşların yarattığı muhteşem manzara ve sakin atmosfer kesinlikle görülmeye değer yerlerden birisidir.

 

Eğer kendinizi dinlemek, düşünmek ve gün batımını bu muhteşem manzara eşliğinde yakalamak istiyorsanız sakin ve dalgasız olan Alaçatı Deliklikoy‘u ziyaret etmelisiniz. Tamamen doğal oluşumlu bu koy, kafa dinlemeniz için en ideal kaçış yerlerinden birisidir. Alaçatı‘dan özel aracınız ile Alaçatı Port‘un ilerisindeki yoldan sağa sola sapmadan buraya ulaşabilirsiniz. Giderken yanınıza yiyecek-içecek almayı unutmayın.

4- Çeşme Kalesi

Osmanlı döneminde inşa edilen Çeşme Kalesi, II.Bayezid‘in tahta oturduğu yıl olan 1508 yılında inşa edilmiştir. Çeşme merkezin tam orta noktasında yer alan bu Çeşme Kalesi, Osmanlı mimarisi hakkında muazzam bir yapıt olduğunu gösteriyor.

1965 yılında kalenin iç avlusu içerisinde inşa edilen Çeşme müzesi içerisine Topkapı Sarayından getirtilen bazı silahlar sergileniyor. Aynı zamanda Çeşme içerisine bulunan antik kentlerden elde edilen tarihi eserler de Çeşme Kalesi‘nin içerisinde yer alan müzede bulunmaktadır.. Alaçatı’dan çıkıp farklı noktalar arayan birisi iseniz sizlere ilk olarak Çeşme kalesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

5- Altınkum Plajı

Alaçatı’ya 20km, Çeşme şehir merkezine 10 km olan Altınkum plajı, “Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler” listemizde önemli bir yer almaktadır. 500 metre uzunluğunda oldukça temiz bir alana sahip olan Çeşme Altınkum Plajı, sizlere denizin ve güneşin tadını çıkarmanız için mükemmel bir olanak sunmaktadır.

Plaj içerisinde yer alan küçük beach cluplar, yiyecek ve içecek konusunda oldukça başarılılardır. Plaja Altınkum denilmesinin nedenlerinden biri kumların birebir altın rengine benzemesinden kaynaklanmaktadır.

Çeşme Altınkum Plajı yılın hemen hemen her dönemi sakin bir denize sahip olup dalgasız olmasından dolayı tercih edilmektedir. Dikkat etmekte fayda var; Altınkum plajı Çeşme’nin en soğuk denizine sahip mükemmel berraklıkta bir denizdir.

6-Çeşme Ildır Erythrai Antik Kenti

Çeşme Gezilecek Yerler içerisinde önemli tarihi yerlerinden biri olan Erythrai Antik Kenti, Çeşme’nin 26 km uzaklığında yer alan Ildırı Köyü içerisinde yer almaktadır. 1963 yılında yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan “Ildır Antik Kent” günümüzde birçok turistin ziyaret akımına uğramaktadır.
Ildır Antik kent içerisinden çıkan tarihi kalıntılar, yukarıda da belirttiğimiz üzere Çeşme kalesi içerisinde yer alan müzede sergilenmektedir. Gününüzün en az 1-2 saatlik bölümünü bu bölgeye yapacağınız seyahat ile değerlendirebilirsiniz.

Zeki Müren Adası‘nın yanı sıra mükemmel Ildır manzarasını da görebilirsiniz. Antik Kent tepede yer almaktadır.Ildır’a özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi Çeşme otogardan kalkan dolmuşlar ile de ulaşabilirsiniz. Ortalama yol süresi özel araç ile 30 dakika iken dolmuşlarla 40-45 dakikayı bulmaktadır.

7- Ilıca Plajı

Çeşme’nin en popüler plajlarından birisi olan Ilıca plajı, bünyesinde yer alan Ilıcaları ve sıcak su kaynağı ile sonbahar aylarına kadar girilebilen bir denizdir. Doğal kaynaklar sayesinde mineralli bir suya sahip olan Ilıca plajı, deniz turizmi ile beraber şifa arayan kişilerin de tercihi olmaktadır. 3 kilometre uzunluğuna sahip olan Ilıca Plajı, doğallığını koruduğundan dolayı aynı zamanda birçok yerli turistin akımına uğramaktadır. Özellikle sığ olması nedeniyle daha çok çocuklu ailelerin tercihi olmaktadır.

Bunlara da bakabilirsiniz :

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Gör