Çeşme Festival ve Etkinlikleri

2019 Çeşme Alaçatı Festivalleri

Kaliteli turizm olanakları ve eğlencesiyle son yıllarda Bodrum’u geride bırakan Çeşme’de en çok ilgi gösterilen etkinliklerin başında Çeşme konserleri ve Alaçatı Festivalleri gelmektedir.

 

Her yaz bir çok ünlü sanatçı, gerek belediye tarafından organize edilen şenliklerde, gerekse de özel işletmelerin ve markaların sponsorluğunda yapılmaktadır. Festivallerin daha çok gerçekleştiği yerler: Çeşme Açıkhava TiyatrosuAlaçatı Açıkhava TiyatrosuAya Yorgi KoyuJolly Joker AlaçatıMarina Yacht ClubAlaçatı Sahili 

Konserlerin yoğun olduğu Haziran, Temmuz ve Ağustos gecelerinde, sadece tatilciler değil, İzmir’de yaşayanlar da çok özel geçen Çeşme konserleri için arabalarıyla buraya akın etmektedirler. Müziğin her türünde pop, jazz, rock olarak, sadece ülkemizden değil, Dünya çapında birçok müzisyen ve sanatçı, Çeşme’de unutulmayacak performanslar sergilemektedir.

Son yıllarda plaj mekanlarında saat 17:00’den sonra gerçekleşen “Happy Hour” etkinliklerine de türk ve yabancı DJ ve müzisyenlerin katılımı ile eğlenceli dakikalar yaşanmaktadır.

10. Alaçatı Ot Festivali 2019

Başlangıç:4 Nisan 2019

Bitiş:7 Nisan 2019

> Detaylı Bilgi <

Hıdırellez Şenliği 2019

Tarih

4 veya 5 Mayıs 2019

>Detaylı Bilgi <

5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği​

21 Eylül 2019 – 22 Eylül 2019

> Detaylı Bilgi <

3. Reisdere Uluslararası Uçurtma Festivali

11-12 Mayıs 2019

Güncel Blog Sayfamız

Alaçatı Balayı Rehberi

7. Çeşme Open Satranç Turnuvası

Haziran-Temmuz 2019

Tarih Güncellenecektir.

Ilıca'dan Ata'ya Selam

6-7 Temmuz 2019

> Detaylar Eklenecektir <

8. Ildırı Kültür Sanat Festivali

24-25 Ağustos 2019

5. Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Akademisi ve Festivali

2019 Eylül’ün İlk Haftası

Alaçatı Kurtuluş Günü Konseri

15 Eylül 2019

Çeşitli konser etkinlikleri ile Alaçatı’da kutlanmaktadır. 

Çeşme Kurtuluş Günü Konseri​

16 Eylül 2019

Çeşitli konser etkinlikleri ile Çeşme’de kutlanmaktadır. 

6. Germiyan Festivali

5-6 Ekim 2019

5. Aşk Festivali

19-20 Ekim 2019

Gran Fondo Çeşme

2019 Kasım İlk Haftası

Alaçatı Yılbaşı Sokak Partisi

31 Aralık 2019

GELENEKSELLEŞMİŞ ETKİNLİKLER

 

Nisan

Turizm Haftası Kutlamaları

Haziran

Alaçatı Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği
Yarımada Spor Oyunları

Temmuz

Kabotaj Bayramı Kutlamaları ve Su Sporları Şenliği
Çeşme Uluslararası Festival ve Şarkı Yarışması
Çeşme Kale Burcu Çakabey Kültür Merkezi ve Altın Yunus Tatil Köyü Resim Sergileri

Ağustos

Uluslararası Alaçatı Sörf Şampiyonası
Çeşme Uluslararası Triatlon Yarışması
Çeşme Uluslararası Sinema Günleri
Boat Show
Kitap Fuarı

Eylül

Tarım ürünleri ve Çeşme Kavun Festivali
Su Ürünleri ve Çeşme Sakız Koyunları Festivali

ÇEŞME’DE FESTİVALLER, YARIŞMALAR VE SERGİLER

Çeşme oldukça popüler bir destinasyon olduğu için burada her yıl festivaller, konserler, yarışmalar ve sergiler düzenleniyor. Burada her beğeniye uygun eğlence var.

Çeşme Festivali : 2010 yılında 21. kez düzenlenen “Uluslararası Çeşme Müzik Festivali ve Deniz şenlikleri” Türkiye’den ve dünyanın birçok yerinden ünlü yıldızları ağırlayan bir organizasyon. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çeşme Belediyesi ve her yıl belli bir sponsorun eşliğinde yapılan Festivale dünyaca ünlü pek çok sanatçı katılıyor.

Şarap Festivali : Çeşme Marina’da 24 – 26 Eylül tarihlerinde Şarap Festivali düzenlenir. İki gün boyunca, şarap üreticilerinin açtıkları stantlarda 100’e yakın çeşit şarabın tadımı yapıldı. Festival direktörü Perran Arıbal, Çeşme Marina’da düzenlenen festivalin, bir şarap tadım etkinliğinin ötesinde, sektörün tüm bileşenlerinin buluştuğu, önemli vizyonel bir fuar etkinliği olduğunu söyledi.

Ot Festivali : 2010 Nisan ayının 11’inci günü Alaçatı’da yepyeni bir festival başladı. Ot ve ot yemeklerinden oluşan yiyeceklerin sunulduğu “Alaçatı Ot Festivali”nin ilki Alaçatı Pazaryeri Cami Meydanı’nda yapıldı. Etkinlikte ot ve ot yemeklerinden oluşan yiyecekler jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Ege’nin kültürü olan otlar ve yemeklerle son dönemde gelişen “slow food” kavramını desteklemiş oldu.

Açık Deniz Uluslararası Balıkçılık Turnuvası : Sörfe uygun deniz ve rüzgarıyla dünyanın ilgisini çeken Alaçatı’da, Alaçatı Belediyesi’nin desteği ile 2007 yılından beri düzenlenen Açık Deniz Uluslararası Balıkçılık Turnuvası sayesinde bölge çeşitli uluslardan olta balıkçılarının da buluşma yeri haline geldi.

Rüzgar Sörfü : Dünyanın en iyi sörf merkezi olarak bilinen Alaçatı Sörf Merkezi, her gün gençlerin akınına uğruyor. Yörede her yıl uluslararası sörf organizasyonlarının Alaçatı ayağı düzenleniyor. Buraya Haziran ortası gibi gelirseniz Avrupa EFPT Freestyle yarışlarına katılma ve seyretme imkanı bulabilirsiniz. Ağustos’un ikinci haftası yapılan PWA Windsurf Dünya Kupası da yerli ve yabancı birçok ünlü yarışçıyı bir araya getiriyor.

Fotoralli : Alaçatı beldesi 2009 yılında yöre ve çevresini tanıtmak amacıyla Bisiklet şenliği ve Fotoralli etkinlikleri düzenledi. 2010 yılında da planlanan bu etkinlikte Fotoralliciler Hacı Memiş semti, antikacılar çarşısı, yel değirmenleri, sokaklar, taş evler, Alaçatı Limanı, sörfçüler, Ildırı (Erythrai) gibi alanlar arasında güzel bir fotoğraf karesi yakalayabilmek için koşuşturdu.