Alaçatı Festival Etkinlikleri

​Alaçatı Festival ve Etkinlikleri

 

Rüzgarı ile ünlü Alaçatı her yıl renkli festivalleri ve etkinlikleri ile gündeme gelmektedir.

Sörf tutkunlarının buluştuğu Alaçatı‘da etkinlik sezonu; Nisan ayında gerçekleşen Ot Festivali ile başlamaktadır.

10. Geleneksel Alaçatı Ot Festivali 2019

Açık Deniz Uluslararası Balıkçılık Turnuvası

Rüzgâr Sörfü Şenliği

Haziran Ayı Ortalarında ve Ağustos ayının ikinci haftasında düzenlenir.

Alaçatı'nın en popüler festivali: Alaçatı Ot Festivali

Balıkçılık ve sörf ile ün yapan turizmin popüler adreslerinden biri olan Çeşme Alaçatı, coğrafik yapısı nedeniyle tarıma elverişli toprakları ve bu topraklarda yetişen ürünleri ile de ünlüdür. Bunlardan en önemli olan Çeşme Kavunu ve Enginarı popülerdir. Her sene Nisan ayında düzenlenen “Alaçatı Ot Festivali”nde ise yöresel otlar (ebegümeci,enginar,kuşkonmaz vs.) ve yöresel lezzetler ile eğlenceler ve etkinlikler düzenlenir.

Alaçatı Fishing Turnuvası 2019

Açık Deniz Uluslararası Balıkçılık Turnuvası

2007 yılından beri gerçekleştirilen Alaçatı Balık Turnuvası, 2014 yılından beri Avrupa’nın en büyük açık deniz balıkçılık turnuvası olmuştur. Her yıl ekim ayında düzenlenen Alaçatı International Fishing Tournament, balıkçı ustaları bir araya getirip denize açılır ve birinci olmak için kıyasıya rekabet eden bir festivaldir. Turnuva IGFA (Uluslararası Spor Balıkçılık Federasyonu) deniz kuralları çerçevesinde yapılmaktadır.

Alaçatı Fishing Turnuva’nın özelliği, balıkların minik teknelerde, derme çatma malzemelerle yakalanıyor olmasıdır. Yarışmacıların en büyük balığı yakalamak için rekabet ettiği turnuva yapılışının tarihi hava koşullarına göre değişmekle beraber, yaklaşık 4 gün sürer.

Turnuvaya gösterilen ilginin artmasına paralel olarak katılımcı sayısı da her yıl artmaktadır.