10. Alaçatı Ot Festivali 2019

10. Alaçatı Ot Festivali 2019

Tarih : 4-7 Nisan 2019

2019 yılı itibariyle 10.cusu düzenlenecek olan Çeşme Alaçatı’nın geleneksel olarak düzenlediği ve oldukça popüler olan “10. Alaçatı Ot Festivali 2019” bu sene 4-7 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşecek!

Alaçatı Ot Festivali Programı 2019

Alaçatı Ot Festivali 4-5-6-7 Nisan tarihlerinde 10. kez gerçekleşecek.

 

 

Her sene farklı bir ot teması ile düzenlenen festivalin bu seneki teması Pazı…

Dört gün boyunca restoranlarda, meyhanelerde ve Alaçatı sokaklarında yer alan stantlarda yerli kadınlar pazı otuyla hazırladığı Ege lezzetlerini festival ziyaretçileri ile buluşturacak. Ayrıca “Şefler Meydanı”nda ünlü yerel şeflerin pazı otu ile hazırladığı çeşitli lezzetler sunulacak.

Çeşme Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, son yıllarda oldukça fazla ilgi çekmeyi başarmıştır. Ege’nin yükselen incisi olma yolunda ilerleyen Alaçatı, şehre daha ilk girildiğinde farklı bir doğaya sahip olduğunu göstermektedir.

Birbirinden farklı mimarisi, sokak yapısı, butik otelleri, plajları ile beraber her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bölge, birçok etkinlik ve festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede klasik hale gelen Alaçatı Ot Festivali, 2019 yılı içerisinde 9. kez düzenlenmiş olacak.

2010 yılında hayata geçirilen proje, Ege bölgesi içerisinde yetiştirilen ot çeşitliliğini gelen ziyaretçilere sergilemek olarak gösteriliyor.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Festivalleri: Alaçatı Ot Festivali 2019

 

Alaçatı Ot Festivali 2019


2010 yılında ilk kez düzenlendiğinde sadece 1 gün süren Alaçatı Ot Festivali, gördüğü ilgiyi karşılıksız bırakmamış, 2. yılı ile beraber 2 gün sürdürülmüştür.

Önümüzdeki yıl 9. kez düzenlenecek olan etkinlik ise 3 gün kadar sürecek olup eğlence ve ot üzerine kurulmuş olacak. Alaçatı pazar yeri camii çevresinde düzenlenen etkinlik, Ege bölgesinde ot yetiştiriciliği yapan yerlilerin stant açmaları ile başlıyor.

Festival alanı içerisinde yapılan klasik müzik dinletisi ile başlayan festival, akşam üzeri verilen gala yemeği ile ilk gün sona eriyor. Gala yemeğine Türkiye’nin önde gelen gurmeleri davet ediliyor, unutulmaya yüz tutmuş Ege yemekleri hazırlanarak gurmelerin önünde sergileniyor.

Bu etkinlik, Ege bölgesinde yetiştirilen otların tanıtımı ile beraber aynı zamanda Ege bölgesinin sebze yemeklerinin de tanıtımı gerçekleştiriliyor.

Alaçatı Ot Festivali ikinci gününde ise yetiştiriciler, stantları üzerine onlarca farklı çeşit ot sergileyerek açılışı gerçekleştiriyor. İkinci gün aynı zamanda yeteceğine güvenen kişiler arasında yapılan yarışmalarla daha hareketli hale geliyor. Sergilenen otlar içerisinden en iyi sebze yemeğini yapmak için birbirleri ile mücadele eden yarışmalar ilk 3 arasına girmeye uğraşmaktadır.

İlk 3’e giren yarışmacılar, yarışma ekibi tarafından altın ile ödüllendirilmektedir. Yarışmayı birinci olarak tamamlayan kişi, altın ile beraber bir sonraki yıl yapılacak Alaçatı Ot Festivali için hazırlanacak kitap içerisinde tarifi ile yer alacak. Bu sayede unutulmaya yüz tutmuş lezzetler tekrardan hayata geçirilip tarif defterleri içerisinde bir sonraki nesillere aktarılabilecek.

Alaçatı Ot Festivali 2019

Alaçatı Festivalleri:

Alaçatı Ot Festivali 2019

Alaçatı Ot Festivali 2019


Alaçatı Ot Festivali, yukarıda da görebileceğiniz üzere genel olarak bölgede bulunan otların tanıtımını gerçekleştirerek Ege lezzetlerini misafirlere tattırmak üzerine kurulmuş durumda. Festivallerin sıradan, basit geçmemesi için Çeşme Belediyesi etkinlikler boyunca dans, müzik, sanatçı ve DJ performansları ile ziyaretçilerin eğlenebilecekleri her türlü ortam oluşturmaya çalışıyor.

Bu yıl yapılacak olan festivalin açılış gösterisi ülkemizin medarı iftarı Anadolu Ateşi Dans Grubu tarafından yapılacak. Alaçatı Ot Festivali 2019 ne zaman düzenlenecek sorularına da gelecek olursak; 5 – 8 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak. 3 gün boyunca sürtülecek olan etkinliğin her günü farklı eğlence, farklı gösteri ve farklı lezzet seçenekleri ile gerçekleştirilecek. Nisan ayında Alaçatı’ya gelecek kişiler;

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Alaçatı Ot Festivali 2019, 5 ile 8 Nisan arasında gerçekleştirilecek. 3 gün sürecek bir etkinlik olacağından ötürü dışarıdan gelen ziyaretçilerin bölgede konaklama yapması gerekecek.

Çeşme ve Alaçatı bölgesine hizmet veren tur şirketlerinin Alaçatı Ot Festivali için çeşitli paketler hazırladığını göreceksiniz. Alaçatı için hemen hemen her konuda blog yazıları hazırladığımız bu internet sitesi içerisinde sizlere konaklama konusunda da önerilerimiz olacaktır.

  Ege’nin enfes otları ve onlarla yapılan ilginç yemeklerin olduğu Alaçatı Ot Festivali ilk defa 2010 yılının nisan ayında yapıldı.

​Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği, Türkiye’nin sayılı festivalleri arasında yer alan Alaçatı Ot Festivali her yıl geleneksel olarak düzenleniyor.​

Bunlara da bakabilirsiniz :

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumları Gör